Producent
Cena
-
od
do
Wzmacniacze stereo
Stereofoniczny wzmacniacz audio, bez wątpienia, jest rdzeniem systemu Hi-Fi. To jego klasa, w dużej mierze, determinuje jakość brzmienia jakie wydadzą z siebie, podłączone do niego, kolumny głośnikowe. Dla kogoś, kto wie czego oczekuje od systemu audio wybór wzmacniacza nie jest trudny pomimo bardzo szerokiej oferty rynkowej. W bardzo dużym uproszeniu wzmacniacze audio możemy podzielić na kilka kategorii:
Wzmacniacz zintegrowany tranzystorowy
(ang. Integrated amplifier)
Komponent ten wzmacnia sygnał analogowy audio z takich źródeł jak: odtwarzacz strumieniowy audio, odtwarzacz CD, odtwarzacz Blu-ray, tuner radiowy, komputer, telewizor, dekoder tv-sat, ... a aktywnymi elementami wzmacniającymi są tranzystory. Sama nazwa wzmacniacz zintegrowany nawiązuje do umieszczenia w jednej obudowie przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy, zwanego również końcówką mocy.
Dla wzbogacenia funkcjonalności wzmacniacza zintegrowanego niektórzy producenci doposażają go o DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy). Pozwala to na bezpośrednie podłączenie do takiego wzmacniacza stereo sygnałów cyfrowych za pośrednictwem złączy: światłowodowych OPT, coaxialnych COAX lub USB. Ostatnimi czasy bardzo pożądanym, nowoczesnym rozwiązaniem staje się integrowanie wzmacniacza stereo z odtwarzaczem strumieniowym audio. Takie rozwiązanie powoduje, że jeden komponent wystarcza, by słuchać muzyki z nieograniczonych zasobów Internetu.
Wzmacniacz lampowy zintegrowany
(ang. Valve amplifier/Tube amplifier)
Tak jak wzmacniacz zintegrowany tranzystorowy, wzmacniacz lampowy wzmacnia sygnał analogowy ze wszelkich źródeł audio, ale różni się od niego aktywnymi elementami wzmacniającymi. Jak sama nazwa sugeruje są nimi lampy elektronowe. Jest to dość archaiczne rozwiązanie, które od paru lat przeżywa swój renesans i w niektórych środowiskach cieszy dużym powodzeniem. Jak każdy wzmacniacz zintegrowany, ten również składa się ze przedwzmacniacza lampowego oraz końcówki mocy, także wyposażonej w lampy elektronowe.
Przedwzmacniacz (stereo)
(ang. Preamplifier)
Jego zadaniem jest wstępne wzmocnienie oraz uśrednienie sygnałów elektrycznych audio. Dzięki temu wychodzący z niego sygnał elektryczny podłączony do końcówki mocy pozwala na uzyskanie mniej więcej takiego samego poziomu głośności przy tym samym położeniu regulatora głośności. W klasycznej, analogowej wersji zazwyczaj wyposażony jest w regulacje głośności oraz czasami w regulację barwy tonów. Nowoczesne przedwzmacniacze często łączą w sobie także funkcje przetwornika DAC (ang. Digital-Analog Converter) oraz przedwzmacniacza gramofonowego (ang Phono amplifier).
Końcówka mocy (stereo)
(ang. Power amplifier)
Końcówka mocy (wzmacniacz mocy) jest głównym i ostatnim stopniem audiofilskiego systemu. Zapewniają odpowiednią wydajność prądową wymaganą do uzyskania odpowiedniej mocy systemu audio. Wzmacniacze mocy dzielą się na jednokanałowe (mono), dwukanałowe (stereo) oraz wielokanałowe (trzy-kanałowe, pięcio-kanałowe) dedykowane do referencyjnych systemów kina domowego.
ARCAM CDS50
Audiofilski odtwarzacz CD/SACD
z platformą streamingową audio
ARCAM Solo UNO
Kompaktowy wzmacniacz stereo
z platformą streamingową audio
PRIMARE I25 Prisma Black
Audiofilski wzmacniacz stereo
z modułem Prisma
PRIMARE I25 Prisma Titan
Audiofilski wzmacniacz stereo
z modułem Prisma
PRIMARE I25 DAC Black
Audiofilski wzmacniacz stereo
z modułem DAC
PRIMARE I25 DAC Titan
Audiofilski wzmacniacz stereo
z modułem DAC
PRIMARE I15 Prisma Black
Audiofilski wzmacniacz stereo
z modułem Prisma
PRIMARE I15 Prisma MK2 Titan
Audiofilski wzmacniacz stereo
z modułem Prisma
PRIMARE I15 Analog MM Black
Audiofilski wzmacniacz stereo
z wejściem gramofonowym MM
PRIMARE I15 Analog MM Titan
Audiofilski wzmacniacz stereo
z wejściem gramofonowym MM
PRIMARE I15 Analog Black
Wzmacniacz stereo
klasy audiofilskiej